Ayak Mantarı Hakkında Tavsiyeler

image-for-foot-odor-article

Sağlık konusunda sıkıntıya düşmemek için önlemimizi önceden almamız gerekir. Çünkü sağlık ihmale gelmez. Erken teşhis genellikle sonrasında doğabilecek problemlerin önüne geçmek için oldukça önemlidir. Hemen hemen her türlü hastalık ve sorunda bu durum karşımıza çıkacaktır. Pek çok konuda bu durumla karşılaşacağımız için hastalığa yakalanmadan kendimize iyi bakmamız önemlidir.

Yaz aylarında sıcak hava ve nem gelişimi için uygun olduğundan özellikle yaz mevsiminde ayak mantarı oluşumu daha sık görülür. Vücudun farklı yönlerinde görülebilen mantar nemli ortamlarda oluştuğundan duştan sonra iyi kurulanmak gerekir. Ayak mantarı konusunda birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Fakat elbette bu tip durumlarda bir doktora başvurmanız ve muayene sonucu hastalığınızın doktor tarafından tedavi edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Mantar oluşumunun önüne geçmek ve ayak mantarı sorunuyla karşılaşmamak için şu önerileri deneyebilirsiniz.

Islak zeminde çıplak ayakla yürümekten kaçınmanız faydalı olacaktır. Kıyafetlerinizi ve özel eşyalarınızı başkasıyla paylaşmamaya özen gösteriniz.

Havuza veya denize fazlaca giriyorsanız çıktıktan sonra ıslak kıyafetlerinizi çok fazla üzerinizde tutmayınız. Bunun temel amacı nemli kıyafetler ile beklememektir.

Ayaklarınız çok fazla terliyorsa bunun önüne geçmek amacıyla pudra kullanabilirsiniz. Ayak mantarı konusunda gümüş çorap kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bu da en etkili yöntemlerden birisidir.

Ayak parmaklarımızın arasını duştan sonra ya da ıslanınca kurulamak bu durumun önüne geçebilmek açısından gayet faydalı olacaktır.

Tabi bu önerilerin en başında tüm vücudumuzun hijyeni geliyor. Çünkü birçok sıkıntının başlıca temel kaynağı sağlık konusunda ihmalkar davranmamızdan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Tercihen pH değeri nötr olan sabun kullanımına özen göstermemizde faydalı olacaktır. Bu sabunları kullanmamız hem cildimizin tahriş olmasını önleyeceği gibi hemde vücudumuzun kuru kalmasına yardımcı olacaktır.

Genellikle yaz mevsiminde sıcaklıkların artması ve nem oranının yükselmesi sebebiyle ayak mantarı oluşumu da buna paralel olarak artış göstermektedir. Dolayısıyla bu aylarda hijyen ve temizliğimize daha fazla dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Hem ilerde doğabilecek mantar riskini azaltmışken hemde hijyen açısından kendi yararımıza olacaktır. Böylelikle oluşabilecek başka hastalıkların ve rahatsızlıkların önüne geçmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir