Ayak Kokusu Neden Oluşmaktadır

ayak-kokusu-derdine-son

Ayak kokusu duyulduğunda kişinin kendisi ve çevresindeki insanlar bu kokudan fazlası ile rahatsız olmaktadırlar. Ayak kokması nadir olan bir şey değildir. Bir çok insan ayak kokusu probleminden rahatsız olmaktadır. Herkesin ayağı kokar demekten de vazgeçmelisiniz. Kimi insanlar temizliklerine ve titizlikten yana olduklarından ayaklarına yüzü kadar da önem vermektedirler. Sizlerin de ayak kokunuza önerileri deneyerek giderebileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Ayak kokusu derdinin başlıca nedenlerinden biri terlemede saklıdır. İnsanların ayağından 250 binden fazla ter bezleri bulunmaktadır. Düşünüldüğü zaman bu kadar ter bezi bir arada olamaz gibi gözükse de vücudun diğer bölgelerinde de bu ter fazla terleme kapasitesine sahip olmaktadır. Ayaklarınız terlediğinden değil terledikten sonra oluşan bakterilerden oluşmaktadır. Ayak kokularını engelleyebilmek için ayakların terlemesini en aza indirmek gerekmektedir.

Bakteriler, ayak parmaklar arasında karanlık ve nemli yerleri sevmektedirler. Bu bahsedilen yerlerde büyüyen bakteriler ayaklardaki ölü deri hücrelerinde ve yağlardan beslenmektedirler. Bu beslenme sonucunda organik asitler üretmeye başlamaktadırlar. Kıllı ayaklar da koku daha yoğun olabilmektedir. Bakteriler daha geniş alanda bulundukları için ayak da bulunan kıllar da az nefes alımı yapmaktadırlar.

Ayakkabılar, terli ve kötü kokan ayakların baş düşmanlarıdır. Markalı ve kaliteli bir ayakkabıya yatırım yapmanız gerekecektir. Ayakkabılar ayakların nefes almasını ve nemin dışarı çıkmasını sağlamaktadırlar. Ucuz, suni deri ayakkabılar kötü kokuya davet vermektedir. Kokuyu direk emmektedirler. Her gün aynı ayakkabı giymek yerine bir gün arayla ayakkabılarınızı değiştirirseniz eğer bir gün boyunca içerisindeki nem kendini kurutabilir.

Çoraplar, teri ve nemi alacak şekilde çoraplar tercih edilmelidir. İnce çoraplar kokuya daha çabuk sebep olmaktadırlar. Pamuklu ve yünlü çorapları tercih etmelisinizdir. Yünlü ve pamuklu çoraplar teri emer ve kokuyu engeller. Ayakkabı ve çoraplar da sentetik malzemeden uzak durmak gerekmektedir. Yapay malzemeler ayak dokusuna zarar vereceğinden kokuya davet çağrısı yapmış olacaktır. Eğer iyi bir çorabı seçemiyor iseniz Adidas, Nike gibi büyük ünlü mağazalardan sporcular için üretilen çoraplardan alabilirsiniz sporcular için olan çoraplar pamuk ve yünlü olacağından inceleyerek hangi türde çorap alacağınıza fikir edinmiş olursunuz.

2 thoughts on “Ayak Kokusu Neden Oluşmaktadır

  1. hüseyin says:

    İlk önce bu ürününün işe yaramayacağını düşünmüştüm ama işe yaradı ve ayağımdaki koku son buldu arkadaşlarımada tavsiye ettim onlarda çok memnun kaldılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir