Ayak Kokusu Derdine Çözümler

ayak-kokusu-nasil-giderilir

Günümüzde insanlar dışarıdayken, iş yerinde, sokakta evde bile ayakkabı ile dolaşanlar bulunmaktadır. Bütün gün bu şekilde ayaklarınız ayakkabı içerisinde terlemeye neden olmaktadır. Terleme ile zaman geçtikçe kötü kokular ortaya çıkmaktadır. Ayak kokusu kişi tarafından hiç istenmeyen kokular olarak belirlenmiştir. İstenmeyen ayak kokularını önlemek için birden fazla yol bulunmaktadır. Terlemeyi engellediğiniz takdir de kokuyu engellemiş olacaksınız. Bakteriler terli ortamlar da yaşadıklarından hızla uzaklaşıcaklardır.

Ayak Kokusunu Giderme

Ayak kokusu sorununu geçirebilmek için öncelikle terleme yapmayacak sıkı ayakkabılardan vazgeçmelisiniz. Derisi kalın olan ayakkabılar daha çok terlemeyi sağlamaktadırlar. Bundan dolayı bu tür ayakkabıları giymekten kaçınmalısınız.
Ayakkabılarınızın içerisinde gece yatmadan önce maden suyu dökerek ertesi güne kadar bekletirseniz maden suyu kokuyu biraz da olsa önleme yapacaktır.
Ayak kokusu sorununu gidermek için kullanılan vazelin veya diğer kremler ile kokuyu geçici de olsa önleme imkanınız bulunmaktadır.
Siyah çay demleyerek arta kalan çay ile ayaklarınızı yıkayarak 10 dakika bekletip tekrardan silin. Ayak kokusu problemini gidermek için müthiş bir çözüm yoludur.
Ayak kokusunun oluşmaması için ayak derilerinizde mantar olmamasına dikkat ediniz. Başka kişilerin ayakkabılarını giydiğiniz vakit mantar riskiniz yükselmektedir. Bundan dolayı da kesinlikle başkalarının ayakkabılarını giymeyin.
Çoraplarınızı mutlaka sık sık değiştirin ve temiz olmasına özen gösteriniz.
Ayakkabılarınızın içerisinde bir top şeklinde naftalin koyun ve sabaha kadar içerisinde naftalin dursun. Bu durumda ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
Ayaklarınız da nasıl bulunuyor ise duştan sonra deriniz yumuşamış iken nasır taşı ile ovabilirsiniz.
Uyumadan önce mutlaka ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrasıyla güzelce pudralama işlemini yapınız.
Duştan çıktıktan sonra mutlaka ayaklarınızı kurulayın. Nemli bırakmanız terlemeye sebebiyet olacaktır.
Adaçayı yaprakları da ayak kokularını engellemektedir. Bunun içinde adaçayı yapraklarını ezip ayakkabılarınızın içerisine koyabilirsiniz.

Ayak kokusu derdini önlemek adına yapılan araştırmalar da ayakları kokan kişilere sivrisineklerin ısırmadığı ortaya çıkmaktadır. Ayakları kokan kişiler sivrisineklerden uzak kalmaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklardan terleme oluşurken, kış aylarında üşümemek adına kat kat giydiklerimiz ile terlemeler oluşmaktadır. Ayak kokularını önlemek için yazımızda bulunan önerilerden faydalanabilir ve sizler de ayak kokunuzu önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir